Μπάσκετ Γυναικών:Δαναός Άργους-ΓΕΑ Ναυπλίου 64-45 (φωτο&βίντεο)

1 minute
Read so far

Ιανουάριος 29, 2015 - 19:45

φωτογραφία eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Με νίκη έκλεισε ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος Α΄ γυναικών ΕΣΚΑΚ για τον ΔΑΝΑΟ Α.Ο. ΑΡΓΟΥΣ, που αντιμετώπισε το Σάββατο 24 Ιανουαρίου στο κλειστό γήπεδο Άργους την Γ.Ε.Α. ΝΑΥΠΛΙΟΥ με σκορ 64-45. Σε επίσημο αγώνα οι δύο ομάδες είχαν να κοντραριστούν περίπου 2 χρόνια, αφού πέρσι δεν συναντήθηκαν σε καμία φάση του πρωταθλήματος. Με ανανεωμένο ρόστερ και οι δύο σύλλογοι έπαιξαν το μεταξύ τους ντέρμπι με την ομάδα του Δημήτρη Κουλούκη να συνεχίζει τα καλά αποτελέσματα και να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, βρήκαν επιθετικές λύσεις και πήραν μια μικρή διαφορά με το σκορ στο 11-17. Η ομάδα του Δαναού όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τα πατήματά της, μπήκε σε ρυθμό και με ένα επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 20-10 πήρε προβάδισμα στον αγώνα και έκλεισε το ημίχρονο με μια μικρή διαφορά 4 πόντων, 31-27. Έχοντας το προβάδισμα ήδη από το δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΔΑΝΑΟΣ μεγάλωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο τρίτο μέρος με σκορ 19-07, φτάνοντας τη διαφορά σε κάποια σημεία να ξεπερνά τους 20 πόντους, ενώ στο τελευταίο τέταρτο δεκάλεπτο με σκορ 14-11 έδωσε τη δυνατότητα συμμετοχής στα νεότερα κορίτσια της ομάδας και το τελικό σκορ να κλείνει στο 64-45.

Ανακοίνωση της ομάδας του Δαναού:
Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο μας που είναι δίπλα μας και μας στηρίζει!
Ένα μεγάλο μπράβο στον προπονητή μας, στις παίκτριες μας και σε όλους όσους συντέλεσαν σε αυτή τη νίκη!

ΔΑΝΑΟΣ Α.Ο. ΑΡΓΟΥΣ: ΛΕΡΜΑ Β.: 16π, ΜΠΑΡΤΟΥΤΣΗ Κ., ΜΗΤΣΟΥΛΑ Α., ΚΟΛΙΠΕΤΣΑ Μ., ΜΠΑΡΤΟΥΤΣΗ Μ.: 12π (1), ΛΑΤΣΗ Χ., ΣΟΥΛΤΑΝΙΔΗ Δ.: 9π, ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΥ Α.: 7π (1), ΛΕΡΜΑ Ν.: 18π (1), ΤΖΑΪΔΑ Θ., ΤΣΑΠΑΝΙΔΗ Χ., ΚΑΛΛΙΡΗ Μ.: 2π
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΚΟΥΛΟΥΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Γ.Ε.Α. ΝΑΥΠΛΙΟΥ: ΤΟΥΡΛΟΥΚΗ: 16π (4), ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΑΖΑ: 13π, ΣΙΓΑΛΑ: 5π (1), ΝΤΑΗ: 3π (1), ΜΠΟΥΝΟΥ: 1π, ΤΣΙΑΚΟΥ: 6π, ΤΣΑΚΩΝΑ: 1π, ΓΡΕΤΟΥ, ΧΡΟΝΗ, ΛΟΥΡΗ, ΧΑΤΖΗΣΟΦΡΩΝΙΟΥ
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΠΕΤΤΑΣ