Μπάσκετ: ο Οίακας Ναυπλίου πρωταθλητής 2014-1015

Μάρτιος 22, 2015 - 22:28

φωτογραφία eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

(Βίντεο) Ο Οίακας Ναυπλίου αναδείχθηκε πρωταθλητής 2014-1015 της Α1 ΕΣΚΑΚ που νίκησε μέσα στην Ερμιόνη τη τοπική ομάδα στη παράταση 75-72 (60-60). Στην τελευταία αγωνιστική ο πρωταθλητής Οίαξ θα αντιμετωπίσει τον Άρατο Κιάτου και η δεύτερη στη βαθμολογία Ερμιόνη το Ναύπλιο2010.Στη τελευταία θέση η Κορωνίδα Λυγουριού.

Η ομάδα της Ερμιόνης διατηρούσε για 32 λεπτά μια διαφορά 6-8 πόντων εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της σε ύψος και δύναμη κοντά στο καλάθι, αλλά και την αστοχία των παικτών του Οίακα. Στα τελευταία 8 λεπτά, οι παίκτες του Οίακα με κατάθεση ψυχής έβγαλαν μεγάλες άμυνες, βελτίωσαν την επιθετική τους λειτουργία και ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 60-60.

Μάλιστα, είχαν την ευκαιρία να τελειώσουμε το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια, όμως η τελευταία  επίθεση 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος δε βρήκε στόχο.

Στην παράταση, με περισσότερα αποθέματα ψυχής και ενέργειας, η ομάδα του Ναυπλίου έφθασε στη μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 72-75.
Η νίκη αυτή δίνει μαθηματικά τον τίτλο, μία αγωνιστική πριν το τέλος του πρωταθλήματος.
Το επόμενο Σάββατο, στον εντός έδρας αγώνα με τον Άρατο Κιάτου θα γίνει η απονομή του πρωταθλήματος.
Το φύλλο αγώνα είχε ως εξής :

Τα δεκάλεπτα του Αγώνα : 15-06, 19-18, 18-15,10-21 (κ.δ.60-60) παρ.12-15.

Α.Ο Ερμιόνης (Καράμπελας-Σκορδής): Πλατανίτης Π., Αγγελής Ν.,Θωμάς Γ.(14), Μαναριώτης Π.(18), Γκολέμης Ι.(3), Καράμπαμπας Ι.(12), Δεβελέκος Αν.(3), Μπαζιμακόπουλος Αν., Ευστρατίου Π.(14), Κρίνης Ι., Γιαννακόπουλος Ι.(8), Ευστρατίου Πέτρος.

Οίαξ Ναυπλίου Α.Ο (Κοκκάλας Λ.): Τούμπας Δ., Λιακόπουλος Λ.(3), Κοσσιώρης Χ.(11), Στατεράς Β.(10), Μπούκουρας Γ., Κατσαλούλης Ν.(3), Παπασαράντος Ι.(9), Φλεβάρης Ι., Μπιτζής Δ.(8), Μπουρτσουκλής Γ.(29), Καζάς Μ.(2), Παπαμήτρου Κ.

Διαιτητές του Αγώνα: Κουτσοδήμος - Μαυραντζάς.