Χάντμπολ:7η συνεχόμενη νίκη για τον Διομήδη Άργους 23-20 την ΑΕΚ (φωτογραφίες)

Ιανουάριος 23, 2017 - 09:17

φωτογραφία eurokinissi

Σπουδαία νίκη για τους «Λύκους» που κάλυψαν και την διαφορά της ήττας στη Νέα Κίο

Την 7η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Διομήδης Άργους που πέρασε και από την έδρα της ΑΕΚ με 23-20, την ξεπέρασε στη βαθμολογία και πλησίασε ακόμα περισσότερο τις πρώτες θέσεις της Handball Premier. Οι «Λύκοι», όχι μόνο κέρδισαν, αλλά κάλυψαν και την διαφορά των δύο τερμάτων (26-28) με την οποία έχασαν στο κλειστό της Νέας Κίου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.
Από την άλλη η ΑΕΚ έχασε βαθμούς σε ένα ακόμα παιχνίδι στο γήπεδο της μετά τις ήττες από ΙΕΚ ΞΥΝΗ, ΠΑΟΚ και την ισοπαλία με Πανελλήνιο.
Η «Ένωση» στερήθηκε των υπηρεσιών των Άντρεγιτς και Συγγάρη, οι οποίοι είναι τραυματίες.

Το ματς
Οι «Λύκοι» έλεγχαν το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ αρχικά με σερί 4-0, χάρις το οποίο μετέτρεψαν το 3-2 (9:20) σε 3-6 (12:36).
Με κορυφαίους τους Ιούλιο Αργυρού και Σωτήρη Γιόσμου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 5-11 (21:15) και λίγο αργότερα στο 7-13 (28:40). Η ΑΕΚ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου μείωσε σε 8-13 και με την εκπνοή ο Βαμβακάς έκανε το 9-13.
Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεση της και αρχικά μείωσε σε 13-14 με τον Νικολαΐδη στο 36:42, ενώ στην συνέχεια με επιμέρους σκορ 9-2, πέρασε μπροστά 16-15 στο 41:24 πάλι με τέρμα του αρχηγού της.
Η απάντηση του Διομήδη ήταν άμεση με σερί 4-0, που τον έβαλε και πάλι σε θέση ισχύος, προσπερνώντας με 16-19 στο 45:30.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μείωσε και πάλι σε 18-19, αλλά ένα νέο σερί (3-0) της ομάδας του Άργους έκανε το σκορ 18-22 στο 57’ με τέρμα του Γιόσμου και ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσε το ματς.

Ο τεχνικός του Διομήδη Δημήτρης Δημητρούλιας είπε: «Ήταν απλά μία νίκη, χαιρόμαστε γιατί κερδίσαμε σημαντικό αντίπαλο, ο όποιος πιστεύω θα κάνει καλή πορεία στην συνέχεια. Δεν είμαστε σίγουρα φαβορί για τετράδα, αλλά όσο κερδίζουμε ελπίζουμε».

Ο προπονητής της ΑΕΚ Κώστας Τούτσης ανέφερε: «Είχαμε αρκετά προβλήματα αυτή την εβδομάδα. Ο Άντρεγιτς ήταν εκτός, ο Χατσίκας είχε τρεις ημέρες ίωση, ενώ ο Συγγάρης έχει θλάση και είναι ανέτοιμος. Δεν τα αναφέρω σαν δικαιολογία. Απλά δεν μας άφησε να δουλέψουμε στο 100%, όπως θα θέλαμε. Δυστυχώς παρασυρθήκαμε από τον χαμηλό ρυθμό του Διομήδη και με δεδομένο ότι μας έλειψε ο αριστερόχειρας, μας δημιούργησε πρόβλημα στην προωθημένη άμυνα των αντιπάλων. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ άστοχοι. Καταφέραμε και ισορροπήσαμε το ματς, ενώ περάσουμε μπροστά με ένα γκολ, αλλά εκεί δεν είχαμε την συνέχεια που έπρεπε. Δυστυχώς χάσαμε και την διαφορά με την οποία κερδίσαμε στο Άργος».

ΑΕΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 20-23
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 3-5, 5-10, 6-11, 9-13 (ημχ.), 11-14, 14-15, 16-18, 18-19, 18-21, 20-23
ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Χ. Νικολαΐδης 5, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 3, Γεωργιάδης 1, Μακρυγιάννης, Π. Νικολαΐδης 6, Συγγάρης, Καραστέργιος, Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς 2, Άντρεγιτς, Χόγκας 3, Αλικάκος.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσάνης, Γιόσμου 5, Κρεμαστιώτης 2, Χ. Αργυρού, Ι. Αργυρού 9, Μισαηλίδης 4, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 1, Δάσκαλος 1, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης, Παπαντωνόπουλος, Μπακατσέλος, Χατζηκωνσταντίνου.
Διαιτητές: Τσάμος- Φωκίτης, Δίλεπτα: 7-8, Πέναλτι: 0/0-2/2. (ρεπορτάζ handball.org.gr φωτογραφίες eurokinissi)