1 minute
Read so far

Νοέμβριος 19, 2017 - 21:43

φωτογραφία eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Θετικό αποτέλεσμα ξανά για τον Διομήδη Άργους, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη επικρατώντας της ΧΑΝΘ με 30-18.
Πριν το ξεκίνημα του αγώνα πέρα από το ότι τηρήθηκε ενός λεπτoύ σιγή για τα θύματα της πλημμύρας στη Μάνδρα, ένα ευχάριστο γεγονός «ζέστανε» την ατμόσφαιρα. Ο αθλητής της ΧΑΝΘ Νικόλας Σαρηγιαννίδης έκανε πρόταση γάμου στην αγαπημένη του, η οποία πρόταση είχε θετική κατάληξη. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάπως νευρικά τον αγώνα με το σκορ να είναι σε χαμηλά επίπεδα. Στα πρώτα 15 λεπτά ο Διομήδης πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα της τάξης των τριών γκολ, ωστόσο η ΧΑΝΘ έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια. Οι «Λύκοι» όμως πριν το τέλος του ημιχρόνου με κύριο εκφραστή τον Γιόσμου κατάφερε και πήρε «αέρα» τεσσάρων τερμάτων κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 9-13.
Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι Θεσσαλονικείς φάνηκε πως έμειναν από δυνάμεις. Επι 20 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να σκοράρουν μόνο 3 γκολ. Έτσι ο Διομήδης Άργους πήρε μια μεγάλη διαφορά που επέτρεψε στον προπονητή του κ. Δεληγιάννη να πραγματοποιήσει και αρκετές αλλαγές στο σχήμα της ομάδας του. Στα τελευταίο κομμάτι του αγώνα η ΧΑΝΘ πέτυχε κάποια τέρματα και έτσι έφτασε τα 18 γκολ στο παιχνίδι (από 9 σε κάθε ημίχρονο). Το τελικό 30-18 έκανε τον Διομήδη Άργους να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο σερί ήττες. ρεπορτάζ  e-handball.gr
ΧΑΝΘ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 18-30
Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-3, 3-6, 7-8, 7-11, 9-13 (ημχ.) 10-16, 10-20, 10-22, 12-25, 15-28, 18-30
ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος): Τσιρογιάννης 3, Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης, Ρεμπελάκος 1, Δέσπος 2, Βασιάδης 4, Ιωαννίδης 1, Κουρουμλίδης 3, Στίγγας 1, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης, Παπαβασίλης, Μπόλας, Τσαγκαράκης 2, Μπαϊρλής, Τσόγιας 1.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Ταουσάνης 3, Κρεμαστιώτης, Αργυρού Χ, Αργυρού Ι. 5, Μούγιτς, Χειβιδόπουλος, Αιβαλιώτης 4, Μάρκοβιτς 5, Μπεκιάρης, Ρουσσόπουλος 1, Χαντέλης 2, Τσάτσας, Άρσιτς, Γιόσμου 5, Δάσκαλος 4.
Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 1/1,-4/5