Χάντμπολ: ο Διομήδης νίκησε 26-22 τη Δράμα (φωτο&βίντεο)

Οκτώβριος 10, 2018 - 22:55

φωτογραφία eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί έδωσε ο Διομήδης στο Άργος με αντίπαλο την Δράμα, καθώς επικράτησε με 26-22, στο παιχνίδι που άνοιγε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Handball Premier.

Ο Διομήδης παρά το γεγονός ότι δεν είχε στη διάθεσή τους Μπότσαρη και Χερουβείμ λόγω τραυματισμού δεν επηρεάστηκε κι έφτασε στη νίκη έχοντας σύμμαχο τον τερματοφύλακά του Νίκο Ζλατάνο που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 επεμβάσεις!

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες ήταν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 15ο λεπτό. Στη συνέχεια τα γκολ των Χαντέλη, Αρσενασβίλι και Κρεμαστιώτη έδωσαν ένα προβάδισμα πέντε τερμάτων (11-6) στο 20.27 στους γηπεδούχους. Καθοριστικός παράγοντας ήταν και ο τερματοφύλακας του Διομήδη Νίκος Ζλατάνος που στο πρώτο μέρος είχε 5 επεμβάσεις. Στη συνέχεια, η ομάδα της Δράμας με τρία γκολ του Τουνγκελίδη που προήλθαν από εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι, μείωσαν τη διαφορά στα 2 τέρματα (11-9) στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης. Τα δύο γκολ του Αρσενασβίλι όμως έστειλαν τον Διομήδη με αέρα τεσσάρων τερμάτων (13-9) στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, ο Διομήδης στα πρώτα λεπτά κρατούσε μια διαφορά ασφαλείας. Ωστόσο τα γκολ των Τουνγκελίδη και Καφαντάρη έφεραν σε απόσταση αναπνοής και πάλι τους φιλοξενούμενους στο 45.47. Ο Ζλατάνος όμως φώναξε και πάλι «παρών» καθώς με τις κρίσιμες επεμβάσεις του κράτησε τη διαφορά για τον Διομήδη. Τότος, Χειβιδόπουλος και Δάσκαλος ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα (22-18) στο 52.30, όμως η Δράμα κράτησε την επαφή της με το σκορ μειώνοντας και πάλι στα δύο τέρματα (22-20). Οι «Λύκοι» όμως κράτησαν την ψυχραιμία τους και έχοντας αρκετή συγκέντρωση έφτασαν τελικά στη νίκη με 26-22 αυξάνοντας το σερί των θετικών αποτελεσμάτων τους.

Πλέον ο Διομήδης Άργους αφήνει για λίγο πίσω του το ελληνικό πρωτάθλημα καθώς το Σάββατο ξεκινά το ευρωπαϊκό του ταξίδι μιας και το Σάββατο αντιμετωπίζει την Ντιναμό Βίκτορ για το 20 γύρο του Τσάλεντζ Καπ.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 86 26-22
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 7-4, 11-6, 12-9, 13-9 (ημχ.) 15-11, 18-13, 19-16, 21-17, 23-20, 26-22
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χρήστος Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 3, Τσιγαρίδας 1, Αρσενασβίλι 4, Παπαντωνόπουλος, Χειβιδόπουλος 4, Ρουσσόπουλος, Αργυρού, Τότος 5, Χαντέλης 5, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος 1, Μπότσαρης, Μπλάτσος, Τσάτσας, Σμυρνιώτης, Δάσκαλος 3.
BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 86 (Σάκης Βαλαβάνης): Μπέτζιος, Καφαντάρης 5, Γουργούμης, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Κουρουτζίδης 1, Τουνγκελίδης 9, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Ντράκασιτς 3, Τσιτσίγκος, Κουρτίδης, Θωμίδης 1, Φραγκούλης, Ιακωβίδης.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Κουτσός, Δίλεπτα: 0-4, Πέναλτι: 1/1-6/6. Πηγή e-handball.gr (φωτογραφίες eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος)

ArgolidaPortal.gr Χάντμπολ: Διομήδης - Δράμα 26-22