Χάντμπολ: Αποκλείστηκε από το Κύπελλο ο Διομήδης 14-23 με την ΑΕΚ (φωτο)

1 minute
Read so far

Ιανουάριος 30, 2019 - 20:13

φωτογραφία eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Η ΑΕΚ κέρδισε  23-14  τον Διομήδη Άργους και προκρίθηκε στο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Το σημερινό παιχνίδι ίσως και να ήταν μια τυπική διαδικασία καθώς η ΑΕΚ είχε ξεκάθαρο προβάδισμα από το πρώτο παιχνίδι με 10 τέρματα. Έτσι τα πράγματα ήταν αρκετά δύσκολα εξ΄αρχής για τον Διομήδη.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, όμως η ΑΕΚ έδειξε από την αρχή ότι δεν είχε καμία διάθεση να μπει σε περιπέτειες. Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού πήρε το προβάδισμα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους «Λύκους». Η Ένωση μπήκε στα αποδυτήρια με το υπερ της 13-8.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε κι έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην άνετη νίκη-πρόκριση.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΑΕΚ 14-23
Τα πεντάλεπτα: 1-4, 4-6, 5-9, 5-10, 6-12, 8-13 (ημχ.) 11-15, 11-17, 11-18, 12-19, 13-20, 14-23
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χρήστος Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 1, Παπαντωνόπουλος, Γιαννόπουλος 2, χαραλαμπίδης 1, Ρουσσόπουλος 2, Αργυρού, Χερουβείμ 3, Ζλατάνος, Μπότσαρης 2, Μπινιάρης, Χρόνης, Τσάτσας 1, Σμυρνιώτης 1.
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης 1, Ζαμπούνης 1, Συγγάρης, Μπάλαζ 3, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 4, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 2, Μυλωνάς 1, Αργυρού 1, Νταρσουλάντ, Παλεβίτσιους 3, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.
Διαιτητές: Συρεπίσιος-Μερτινιάν, Δίλεπτα: 1-6, Πέναλτι: 2/3-0/0.  e-handball.gr   φωτογραφίες eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος