Χάντμπολ: Νίκη του Διομήδη 25-16 τον Ιωνικό (φωτο)

Νοέμβριος 16, 2019 - 20:58

φωτογραφία © eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Νίκη στο ντεμπούτο του Γιώργου Χαλκίδη σε εντός έδρα παιχνίδι, κατάφερε ο Διομήδης επί του Ιωνικού, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Η ομάδα των «Λύκων» μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένη για τους δύο βαθμούς, και αν και στα πρώτα 6 λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, κατάφερε να ξεφύγει και να κάνει το 7-3 στο 15′. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους τα πράγματα δεν άλλαξαν και οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά αφήνοντας 7 γκολ πίσω τον Ιωνικό (12-5 στο 30′).

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Χαλκίδη συνέχισαν να δίνουν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι, με τον Ιωνικό να προσπαθεί αποτυχημένα να πλησιάσει στο σκορ. Η διαφορά ανάμεσα σε γηπεδούχους και φιλοξενούμενους έφτασε μέχρι και τα 10 γκολ (17-7 στο 40′ και 20-10 στο 47′). Από κει και πέρα οι Φιλαδελφειώτες μείωσαν τη διαφορά χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν τον Διομήδη.

Η ομάδα του Άργους η οποία εμφανίστηκε χωρίς Μπόσκο και Μαρκατάτο λόγω των επεισοδίων στην Έδεσσα, πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 25-16.

Κορυφαίοι για τον Διομήδη ήταν οι Λίμα και Γκολούμποβιτς με 7 και 6 γκολ αντίστοιχα ενώ πρώτος σκόρερ για τον Ιωνικό ήταν ο Αϊβαλιώτης με 6 γκολ.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ 25-16

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 6-3, 8-3, 10-5, 12-5 (ημχ) 13-6, 17-7, 18-10, 21-11, 21-15, 25-16

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Χαλκίδης): Τζίμπουλας, Βάρδακας, Κρεμαστιώτης 2, Τσιγαρίδας 2, Ραντουλέσκου 1, Τσάκαλος 4, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς 1, Σμυρνιώτης 1, Μανασάκης, Χαντέλης, Ξαγοράρης, Μάνθος 1, Λίμα 7, Γκολούμποβιτς 6.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Παπακώστας): Τσακνής, Παπαδόπουλος, Αϊβαλιώτης 6, Αργυράκης, Γκέρτσος, Π. Μπούτος, Αποστολίδης 2, Ζαχάρης 1, Βασιλείου, Συγγάρης, Μπούτος Ε. 2, Μαντζόπουλος, Κοτσιρας, Λιόλιος 2, Μαυροφρύδης, Τσάτσας 3, Μπουλούμπασης. (φωτογραφίες © eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος)