Χάντμπολ: Στο Final 4 του κυπέλλου ο Διομήδης (φωτο&βίντεο)

Μάιος 18, 2021 - 22:47

φωτογραφία Eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Στο Final 4 του Κυπέλλου χάντμπολ το οποίο θα διεξαχθεί στις 22-23 του μήνα στην Κοζάνη προκρίθηκε ο Διομήδης. Η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη επικράτησε στον προημιτελικό με 28-25 του Ιωνικού. Στα ημιτελικά οι Λύκοι θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ.
Η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας μετά από πολλές εναλλαγές στο σκορ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1 τέρμα (14-15). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι και κράτησαν μια διαφορά ενός γκολ, μέχρι το τελευταίο τέταρτο του αγώνα, όπου μετά το 22-20 διατηρούσαν ως το φινάλε το μαξιλαράκι των 2 γκολ για να φτάσουν τελικά στην επικράτηση με 28-25.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι διεκόπη στο 26′ λόγω διακοπής ρεύματος και συνεχίστηκε έπειτα από 15 λεπτά. Στο 43:22 έγινε δεύτερη διακοπή για ακόμα 10 λεπτά. Στο 59:47 αποβλήθηκε ο προπονητής του Ιωνικού, Ευθύμης Παπακώστας, όπως και ο γενικός αρχηγός της ομάδας, Μιχάλης Φουντεδάκης για διαμαρτυρία.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ 28-25
Τα πεντάλεπτα: 3-5, 5-6, 9-7, 10-9, 13-12, 14-15 (Ημχ), 16-17, 18-17, 21-20, 22-20, 25-23, 28-25

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: Τζίμπουλας 7, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 2, Παπαδημητρίου, Παπαντωνόπουλος, Αναγνωστόπουλος 2, Χόγκας 4, Μπόσκος 10, Χαντέλης 3, Σιατιρλής, Μάνθος, Ρούμπος-Λίνος, Κωστούλας, Μούγιτς

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ: Παπανικολάου, Σαμαράς, Αϊβαλιώτης 6, Μπραουδάκης, Σύγγαρης, Βασιλείου-Τσάφος 1, Τσακουλής, Σιάτρας, Μπούτος 4, Καραμασιώτης 1, Μαντζόπουλος, Λιόλιος 4, Γιόσμου 4, Τσακναρίδης, Λόλας 5
Διαιτητές: Αβράμης-Χρόνης  Δίλεπτα: 7-6   Πέναλτι: 4/5-4/6. (φωτογραφίες Eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος)    e-handball.gr

ArgolidaPortal.gr Χάντμπολ Κύπελλο ΔΙΟΜΗΔΗΣ- ΙΩΝΙΚΟΣ 28-25