Χάντμπολ:Ηρωική νίκη του Διομήδη στη Βέροια

1 minute
Read so far

Νοέμβριος 27, 2016 - 22:23

φωτογραφία eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του πραγματοποίησε χθες το απόγευμα ο Διομήδης, καθώς στη Βέροια επικράτησε του περσινού νταμπλούχου Φίλιππου με 21-22, σε ένα παιχνίδι που είχε ένα φινάλε γεμάτο ένταση και αγωνία. Οι Λύκοι μπήκαν πολύ δυνατά και αποφασιστικά στον αγώνα, σε μια έδρα μάλιστα η οποία ήταν πολύ «ζεστή».

Έκαναν ένα ώριμο και γεμάτο ενέργεια πρώτο ημίχρονο, στο οποίο πήραν διαφορά 5 γκολ στην λήξη του (9-14).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διομήδης κράτησε τη διαφορά των 5 γκολ μέχρι και το 45ο περίπου λεπτό (16-20), αλλά η έλλειψη δυνατότητας rotation και οι συνεχείς αλλαγές παικτών (προκειμένου να πάρουν μια ανάσα), έδωσαν την δυνατότητα στον Φίλιππο (ο οποίος ενισχύθηκε σημαντικά και ψυχολογικά από τους φιλάθλους του) να κάνει την αντεπίθεσή του. Έτσι στο 50ο λεπτό οι γηπεδούχοι μείωσαν στα δύο γκολ διαφορά (19-21) και στο 58ο λεπτό σε 21-21.

Στο 59.40’ ο Ιούλιος Αργυρού κέρδισε καθαρό δίλεπτο, που με βάση τον κανονισμό είναι πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον αντίπαλο παίκτη και στο οποίο ευστόχησε κάνοντας το 21-22.

Πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα ο Δομπρής του Φιλίππου κέρδισε πανομοιότυπο σχεδόν δίλεπτο από τον αρχηγό μας Λευτέρη Κρεμαστιώτη και με βάση τον ίδιο κανονισμό δόθηκε πέναλτυ σε νεκρό χρόνο και κόκκινη κάρτα στον παίκτη μας.

Σε εκείνο το σημείο έγινε η απόκρουση του αγώνα από τον τερματοφύλακά μας Λούκα Ράντοβιτς, ο οποίος έκανε μια εξαιρετική επέμβαση και αφού η μπάλα χτύπησε στο πόδι του κατέληξε στο δοκάρι της εστίας των Λύκων, χαρίζοντάς τους μια εξαιρετικής σημασίας νίκη, τόσο ψυχολογικά όσο και βαθμολογικά.

Οι παίκτες μας πάλεψαν πραγματικά ηρωικά προκειμένου να ανταποκριθούν στην πίεση του ανεβασμένου Φιλίππου και τα κατάφεραν, παίρνοντας τους πολύτιμους δυο βαθμούς.

Επόμενος αγώνας για τον Διομήδη είναι το ερχόμενο Σάββατο στην ΧΑΝΘ για το Κύπελλο Ελλάδας.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-6, 5-7, 7-11, 8-13, 9-14 (ημχ.), 10-14, 12-17, 14-19, 16-20, 19-21, 21-22

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Κύρτσιος, Δομπρής 3, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Κόντης 2, Τριανταφυλλίδης Τ., Μπουκοβίνας, Μπαλτατζής, Κωστακίδης 3, Αποστολίδης, Τριανταφυλλίδης Δ., Βραζάλιτσα 6, Παπαδόπουλος 3, Ζούλφιτς 4.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης 2, Ταουσάνης, Κρεμαστιώτης, Αργυρού Χ., Αργυρού Ι. 8, Γιόσμου 4, Μισαηλίδης 3, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 3, Δάσκαλος 2, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης, Παπαντωνόπουλος, Μπακατσέλος.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, δίλεπτα: 3-3, πέναλτι: 1/2-3/3.

Κόκκινες: 52:15 Διαμάντης, 59:42 Ζούλφιτς, 59:57 Κρεμαστιώτης (δεν κρατήθηκαν δελτία)

ΔΕΙΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ (1ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ) ΚΑΙ ΕΔΩ (2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ) ΟΠΩΣ ΜΕΤΑΔΟΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ VERIANET.GR