Διομήδης Άργους- Ολυμπιακός : 24-31 (φωτο)

Read so far

Νοέμβριος 20, 2021 - 19:05

φωτογραφία Eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Διομήδης Άργους- Ολυμπιακός ΣΦΠ: 24-31

Έδωσαν τον αγώνα τους, πάλεψαν όπως υποσχέθηκαν και κέρδισαν το χειροκρότημα όλων για την προσπάθεια τους.

Κορυφαίοι για τους “ερυθρόλευκους” ήταν δύο πρώην του Διομήδη ο περιφερειακός Νίκος Πασσιάς με 8 γκολ, και ο τερματοφύλακας  Κώστας Κοτανίδης που είχε καίριες επεμβάσεις, βοηθώντας τον Ολυμπιακό να ανατρέψει το σκορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ενώ σταμάτησε και 3 πέναλτι των γηπεδούχων.

Με αυτή την νίκη ο Ολυμπιακός έμεινε μόνος στην 2η θέση του Α’ ομίλου με 9 πόντους, ενώ ο Διομήδης έμεινε στους 7.
Έως το 18′ του πρώτου ημιχρόνου οι ομάδες πήγαιναν γκολ- γκολ σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Διομήδης ξέφυγε με 10-8 με δύο συνεχόμενα γκολ του Χάρη Μάλλιου και την βοήθεια του τερματοφύλακα Τσερνικάου που είχε σημαντικές επεμβάσεις.

Παρά την κόκκινη του Μπάγιου στο 21′ (είχε σκοράρει δευτερόλεπτα πριν για το 10-9), ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε εξαιρετικά το αριθμητικό μειονέκτημα. Η επέμβαση του Κοτανίδη στο πέναλτι του Μάλλιου και τα γκολ των Μπούντιτς (2) και Δομπρή, έδωσαν στους φιλοξενούμενους προβάδισμα δύο τερμάτων (10-12) με ανατροπή και σερί 4-0 στο 25′

Νέες επεμβάσεις του Κοτανίδη, καθώς και 3 συνεχόμενα γκολ του Πασσιά έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (11-15) στο 32′ για τον Ολυμπιακό με συνολικό επιμέρους σκορ 7-1 (από 10-8), ενώ ο Διομήδης παρέμεινε με ένα τέρμα για 14 λεπτά!

Η συνέχεια ήταν πιο εύκολη για τους Πειραιώτες που είχαν και καλή ψυχολογία, αφού με καλή άμυνα και γκολ στις αντεπιθέσεις διεύρυναν το προβαδισμά τους σε 18-13 και 23-15, “κλειδώνοντας” την δίκαιη νίκη.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 24-31

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 6-5, 7-7. 10-9, 10-12, 11-14 (ημχ.), 15-19, 16-23, 18-26, 21-28, 23-30, 24-31

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Βασιλόπουλος): Σεβέλεφ 1, Ζβάνια, Τζίμπουλας 5, Χιόνης, Τσέγιοβιτς 2, Γ. Μούγιτς, Μάλλιος 5, Χατζηκωνσταντίνου, Κωστούλας, Μάνθος 3, Τσερνικάου 1, Τ. Μούγιτς 5, Πατασούρι, Ολιβέιρα 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης, Μπούντιτς 5, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 4, Πασσιάς 8, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης 1, Οστρούτσκο 3.

Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Κόκκινη: 20:21 Μπάγιος (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο) Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 2/5-2/4