Μπάσκετ Γ Εθνική: Ήττα του Αργοναύτη 65-69 από τον Ιόνιο - Έχασε το πλεονέκτημα έδρας (φωτο-βίντεο)

Απρίλιος 10, 2024 - 21:45

φωτογραφία Eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Ο Αργοναύτης Ν.Κίου γνώρισε την ήττα με 65-69 από τον Ιόνιο Κέρκυρας για την 22η Αγωνιστική της National League 2 (1ος Όμιλος ).

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες ,όμως η ομάδα του Αργοναύτη βρήκε λύσεις και πήρε το προβάδισμα , παρότι 0.8 δέκατα πριν την λήξη ευστόχησε σε 3 βολές ο Πρεδάρης η ομάδα της Κέρκυρας κατάφερε  να κερδίσει το χρονόμετρο με πάσα ολοκλήρου γηπέδου και ευστόχησε σε δίποντο για το 16-13. Στην δεύτερη περίοδο η αστοχία συνεχίστηκε αλλά η ομάδα της Κέρκυρας βρήκε πολλές λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο και έμεινε για τα καλά στο παιχνίδι. Στην συνέχεια ο Αργοναύτης ανέβασε την απόδοση του στην άμυνα και κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με το +3 (38-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ένταση ανέβηκε και για τις δυο ομάδες με το παιχνίδι να διακόπτεται συνεχώς. Η φιλοξενούμενοι ομάδα το εκμεταλλεύτηκε και κατάφερε κυρίως με μακρινά σουτ να πάει το προβάδισμα με 55-58. Στο  τελευταίο μέρος της αναμέτρησης ο Αργοναύτης είχε την ευκαιρία αλλά τα βιαστικά  τελειώματα και η κούραση δεν ήταν σύμμαχοι, έτσι η ομάδα του κοουτς Μιχαλόπουλου ηττήθηκε στο τέλος με 65-69, παράλληλα χάθηκε και το πλεονέκτημα έδρας στην διαδικασία των play-out.

Αργοναύτης Κίου - Ιόνιος 65-69

Δεκάλεπτα: 16-13, 38-35, 55-58, 65-69

Διαιτητές: Κούλης Χ., Ραπτογιάννης, Καραπαπάς

Αργοναύτης Ν. Κίου (Μιχαλόπουλος Αθ.): Κωνσταντίνου 8(1), Πούλος, Ρούζιος 14(2), Πρεδάρης 5, Μιχόπουλος 7(1), Πουλιόγλου 4, Σαρηγιάννης, Κατσένης 12(2), Φλεβάρης, Λυμπερέας 15, Μιχαλόπουλος Μ..

Ιόνιος (Κοντογιάννης): Γουίλσον 15(1), Τσιτσές, Σπίνουλας 8, Κολότσιος 4, Στεμπάρης 14(1), Δεϊμέζης 10, Βαζούκης Φ. 10(3), Θωμαΐδης 8.

ρεπορτάζ Στεφανίτσης Γιάννης ,φωτογραφίες Eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Συνέχεια σήμερα για το πρωτάθλημα της National League 2 με τα παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής του 1ου ομίλου, αναλυτικά: