Φείδων Άργους - Άβαντες Χαλκίδας 2-3 (φωτο)

Απρίλιος 23, 2021 - 15:27

φωτογραφία Eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Στο πρώτο φετινό εντός έδρας παιχνίδι τους, τα κορίτσια του Φείδωνα κοίταξαν στα ίσα την ιδιαίτερα δυνατή ομάδα των Αβάντων Χαλκίδας. Τελικό σκορ 2-3, με πολύ χορταστικό θέαμα και ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Οι Άβαντες έδειξαν ότι δίκαια αποτελούν ένα από τα φαβορί για την πρωτιά στον νότιο όμιλο της Α’ Εθνικής Γυναικών, με τρομερή ποιότητα και πληρότητα σε όλες τις θέσεις.

Από την άλλη, ο Φείδων, που αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες, ήταν ανταγωνιστικός καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και λίγο έλειψε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά το φάουλ της Καραγιάννη έβγαλε εντυπωσιακά η έμπειρη τερματοφύλακας της Χαλκίδας, Αλεξάκη, ενώ το σουτ της πολύ δραστήριας Μαρίνη στα τελευταία λεπτά πέρασε λίγο έξω.

Τα γκολ σημείωσαν για τους γηπεδούχους η Μαρίνη στο 38’, ύστερα από εντυπωσιακή επέλαση της 13χρονης Δημητρίου, και η Λέκα στο 75’ με άπιαστη κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ της Κατσικάρη.

Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε η Ντζάνη στο 3’, η Τζαφέρη στο 25’ και η Λάγιου με εκτέλεση φάουλ στο 57’.

Σημαντικές ευκαιρίες έχασαν η Καραγιάννη με φάουλ από πλεονεκτική θέση στο 15’ και οι Λόγου και Μυρτολλάρι που σημάδεψαν το δοκάρι στο β’ μέρος. Στα αξιοσημείωτα του ματς η συμμετοχή στην αρχική ενδεκάδα του Φείδωνα της 13χρονης Δημητρίου και της 14χρονης Μούγιου Μαρισόφης, που αμφότερες άφησαν εξαιρετικές εντυπώσεις.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο ΔΑΚ Λέρνας, σε πολύ καλό κλίμα και χωρίς προβλήματα για τη διαιτητική τριάδα. (φωτογραφίες Eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος)

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ Εθνικής Ποδοσφαίρου Γυναικών:

ΟΦΗ – Αγία Παρασκευή  0-0
ΑΕ Μεσολογγίου – Εργοτέλης  2-6
Φείδων Άργους – 'Αβαντες Χαλκίδας  2-3
Αστέρας Ρεθύμνου – Ατρόμητος Αθηνών  1-0
Ολυμπιάδα Υμηττού – Οδυσσέας Γλυφάδας  0-0
Ρεπό : Καρυάτιδες Σπάρτης